OpenWrt: Router LTE w oparciu o Raspberry Pi

Raspberry Pi jest mikrokomputerem o niewielkich rozmiarach dzięki wbudowanemu Wi-Fi oraz wystarczająco mocnymi podzespołom może pełnić także funkcje routera LTE.

W tym celu przygotowałem obraz, który bezpośrednio po wrzuceniu na kartę SD umożliwia Raspberry Pi 3 model B na funkcjonowanie jako router LTE (model B+ nie jest w pełni wspierany). Podstawową różnicą w stosunku do obrazu pobranego z OpenWrt jest domyślnie włączone Wi-Fi, wbudowywane wsparcie dla modemów oraz domyślny język polski.

Malinka jest w stanie obsłużyć jednocześnie dwa modemy bez zewnętrznego źródła zasilania (zalecany jest zasilacz o natężeniu minimum 2A). Należy pamiętać że pobór prądu jest zależny od mocy sygnału czy odległości od nadajnika, dlatego zalecane jest podłączenie maksymalnie jednego modemu bezpośrednio do mikrokomputera.  W przypadku kiedy potrzebujemy podłączyć więcej urządzeń, warto zastanowić się nad hubem aktywnym.

Standardowo jest dostępny tylko jeden port sieciowy który pracuje tylko jako LAN, dzięki wykorzystaniu VLANu port ten może pracować jednocześnie jako LAN oraz WAN (pod warunkiem, że urządzenie do którego jest podłączone również ma ustawiony odpowiedni VLAN).

Mikrokomputer posiada dwie diody, lecz tylko jedna z nich jest zarządzalna. Dioda zielona domyślnie pełni funkcje sygnalizatora zapisu/odczytu danych karty pamięci. W mojej konfiguracji pokazuje ona prace interfejsu Wi-Fi wbudowanego w Raspberry Pi. Dioda czerwona sygnalizuje stabilność zasilania, więc jeżeli dioda zacznie migać należy sprawdzić czy nie ma problemów z zasilaniem.

Wersja B+ ma problemy z poprawnym działaniem, prawdopodobnie jest to spowodowane dużą liczbą patchy dla kernela w wersji 4.9 (bardzo duża ilość kodu do backportu). Aktualnie trwają testy kernela 4.14 dla BRCM2708(Będzie to docelowa wersja jądra dla następnego wydania 19.03/04), na którym działa między innymi Raspbian więc nie powinny występować już problemy z najmocniejszą wersją.
EDIT 09.03.2019: Aktualnie w drzewku „master” znajduję się już kernel 4.14 dla BRCM2708. Oficjalne wydanie tzw. stabilne pojawi się prawdopodobnie w wydaniu kwietniowym. Wersja 18.06 ma problemy z poprawną obsługą modułu Wi-Fi dla Raspberry Pi 3 B+.

Ponadto wraz z wydaniem kernela w wersji 4.19, obsługa Raspberry Pi została na tyle poprawiona że ilość patchy została ograniczona do niezbędnego minimum (prawdopodobnie kernel ten pojawi się w OpenWrt przy okazji drugiego wydania w 2019 roku)

Informacje o obrazie:

Cechy:

 • Obsługa modemów RAS,NCM,QMI,MBIM,HSO,Hi-Link oraz hostless
 • Obsługa tetheringu USB, Android oraz iOS
 • Port sieciowy przystosowany do jednoczesnej pracy jako LAN i WAN

Informacje:

 • Domyślnie włączone Wi-Fi (początkowe hasło:12345678), dostępne pod nazwą RPi-X (X to końcówka mac adresu)
 • Domyślnie język polski
 • Dioda zielona pełni teraz funkcje kontrolki pracy Wi-Fi
 • Wbudowane GUI (LuCI)

Dane dostępowe:

 • Login: root
 • Hasło: 12345678
 • IP: 192.168.5.1

[Kwestie bezpieczeństwa] Koniecznie pamiętaj o zmianie domyślnego hasła na własne!

Download:

Legenda:

Factory – obraz systemu do wgrania za pierwszym razem
Sysupgrade – obraz systemu przeznaczony do aktualizacji
EXT4 oraz SquashFS – systemy plików, dla ciekawskich wady i zalety

Testy z wykorzystaniem tej konfiguracji:

 

 

You May Also Like

Avatar photo

About the Author: Krystian Kozak

Pasjonat rozwiązać Open Source zorientowanych na systemy wbudowane.

11 Comments

 1. Witam, mam rozumiec ze na najnowszym RPi 3b+ nie będzie działało ? zamierzam kupic sprzet w celu moblinego internetu na działke.

  Rozumiem ze po skonfigurowaniu ustawien pod modem LTE portem LAN bede mogl podłaczyc przewodowo laptopa ?

 2. Czy jest możłiwość takiego ustawienia, że Raspberry Pi łączy się z internetoem po kablu ethernet, a gdy ten internet „pada” wlacza się modem gsm ?

  1. Tak, wystarczy odpowiednio skonfigurować pakiet MWAN3. W zasadzie wystarczy zainstalować pakiet i wybrać jedną z polityk. W tym przypadku będzie to „fail-over”

 3. Wgrałem obraz odpaliłem malinke, i zadnej sieci wifi nie mam nowej, po kablu też nie wykrywa, zasilacz 2.4 A

  Dodam ze jedna dioda miga ciagle

  1. Nawet dioda nie miga od karty sieciowej, wgrywałem obraz factory i sysupgrade, formatowałem karte sd formater pozniej nagrywałem obraz etcherem. Inne obrazy bez problemu nagrywam tą samą metodą i działa. RPi 3b+

   1. Wersja B+ ma problemy z poprawnym działaniem, prawdopodobnie jest to spowodowane dużą liczbą patchy dla kernela w wersji 4.9 (bardzo duża ilość kodu do backportu). Aktualnie trwają testy kernela 4.14 dla BRCM2708(Będzie to docelowa wersja jądra dla następnego wydania 19.03/04), na którym działa między innymi Raspbian więc nie powinny występować już problemy z najmocniejszą wersją.
    EDIT 09.03.2019: Aktualnie w drzewku „master” znajduję się już kernel 4.14 dla BRCM2708. Oficjalne wydanie tzw. stabilne pojawi się prawdopodobnie w wydaniu kwietniowym. Wersja 18.06 ma problemy z poprawną obsługą modułu Wi-Fi dla Raspberry Pi 3 B+.

 4. Czy Raspberry Pi może mieć podpięty aktywny hub usb i jednoczesnie być zasielane z jednego z gniazd hub’a? Nie uszkodzi się od „zapętlenia”?

  1. Nie zalecam takie połączenia. Hub aktywny powinien być zasilany z zewnętrznego źródła. Połączenie zaproponowane przez Cb nie powinno uszkodzić Raspberry Pi, jednakże może powodować brak stabilności. Co może powodować losowe restarty etc.

 5. Później sprawdzę. Sam HUB aktywny bedzie miał stabilny zasilacz z dużym zapasem i dlatego chciałbym ograniczyć ilość zasilaczy i wykorzystać tylko zasilacz huba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *