Z racji tego iż komputer ma już swoje lata, postanowiłem przeprowadzić jego modernizacje oraz serwis. Pierwszym krokiem było zapanowaniem nad temperaturami…
Prace rozpocząłem od sprawdzenia temperatur, w tym celu wykonałem stress test CPU za pomocą programu OCCT. Jak się okazało laptop nie był w stanie przejść nawet 10 minutowego testu, spowodowane to było temperaturami przekraczającymi 90 °C.
Przystąpiłem do rozbiórki komputera, kiedy udało się wyjąć płytę główną z kadłubka nastała pora na zdjęcie chłodzenia. Tak wysokie temperatury nie mogły być niczym zaskakującym po tym co ujrzałem po zdjęciu chłodzenia:Pasta miejscami była konsystencji gliny i co najgorsze było jej zdecydowanie za dużo,szczególnie w miejscach gdzie IHS nie łączył się z radiatorem. Wentylator było zakurzony lecz nie było to niczym dziwnym. Z racji tego że kurzu nie było zbyt wiele, wystarczyło go rozebrać i przedmuchać a następnie wyczyścić pędzelkiem. Aby poprawić przewodność między CPU/GPU a odbiornikiem ciepła przeprowadziłem wymianę pasty termoprzewądzącej. Wszystkie elementy zostały wyczyszczone IPA (izopropanol). Następnie została zaaplikowana pasta Artic Cooling MX-4 (pasta została wybrana ze względu na dostępność w lokalnym sklepie). Pasta była bardzo lepka i nie należała do tych łatwo nakładających się .
Po złożeniu całości, przeprowadziłem 15 minutowy test programem OCCT. Maksymalne temperatury jakie widniały na ekranie programu to 75 °C, ponadto temperatura rosła stopniowo. Gdzie dotychczasowo temperatura rosła niemal natychmiastowo do niebotycznych wartości.
[EDIT 14.05.2018] W okresie upałów, gdzie temperatura otoczenia wynosi ponad 25 °C, komputer osiąga maksymalnie 85 °C co w przypadku tego komputera można uznać za wartość satysfakcjonującą.
Aktualizacja: W okresie upałów, gdzie temperatura otoczenia wynosi ponad 25 °C, komputer osiąga maksymalnie 85 °C co w przypadku tego komputera można uznać za wartość satysfakcjonującą.