OpenWrt: Konfiguracja Domoticza

Domoticz jest wolnym oprogramowaniem umożliwiającym sterowanie urządzeniami internetu rzeczy (IoT) i nie tylko. Potrafi wykorzystać przeróżne czujniki, począwszy od tych najprostszych aż po te zarządzane przez złożone centralki.

Charakterystyczną cechą Domoticza jest fakt że potrafi odczytać dane z przeróżnych czujników i zbierać je w jednym miejscu. Ponadto z jego poziomu można sterować przełącznikami oraz przekaźnikami.

Przykładowe zrzuty „pulpitu”:

Instalacje Domoticza w OpenWrt należy rozpocząć od zaktualizowania repozytorium, następnie instalujemy paczkę ze wszystkimi zależnościami.
UWAGA: Paczka jest dostępna dopiero w wersji 18.06 w górę!

 
opkg update 
opkg install domoticz 

Od tego momentu panel Domoticza będzie dostępny pod adresem routera np. 192.168.1.1:8080.

W panelu jest dosyć pusto dlatego warto podłączyć parę czujników:

1) Kliknij na zakładkę Konfiguracja(1), a następnie Sprzęt(2).

2)Uzupełniamy nazwę, wybieramy typ czujnika np. Motherboard sensors, klikamy przycisk dodaj. Aby przejść na listę możliwych czujek do aktywowania kliknij na Urządzenia(3).

3) Aby dodać sensor, należy kliknąć na zieloną strzałkę, wpisać nazwę oraz przycisnąć guzik o nazwię „Dodaj urządzenie”

Dzięki dodaniu czujników płyty głównej może mierzyć temperaturę i obciążenie CPU, wolne miejsce na dysku czy też ilość zajętości RAMu.

[EDIT 4.1.2019] Domyślna konfiguracja jest przechowywana w /var/libs/domoticz, która nie jest permanentna (znika po restarcie). Co powoduje utratę danych oraz konfiguracji Domoticza. Można to zmienić poprzez wyedytowanie miejsca przechowywania danych w /etc/config/domoticz za pomocą edytora vi. W miejsce ścieżki /var/libs/domoticz można podać np. /root/domoticz

[EDIT 5.1.2019] W Raspberry Pi 3 model B nie jest dostępny sensor mierzący temperaturę CPU, spowodowane jest to błędnym „configiem” kernela 4.9 (OpenWrt 18.06). Problem ten nie dotyczy Raspberry Pi Zero W/WH. Problem ten został naprawiony wraz z nadejściem kernela 4.14, który pojawi się w OpenWrt 19.01/02.

You May Also Like

Avatar photo

About the Author: Krystian Kozak

Pasjonat rozwiązać Open Source zorientowanych na systemy wbudowane.

1 Comment

  1. warto dodać że utworzony folder domoticza np. w nieulotnym folderze /overlay/domoticz/
    będzie zapewnie tworzony z konta admina/roota i należy dać uprawnienia domoticzowi do niego poprzec chmod domoticz:domoticz /overlay/domoticz/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *