Raspberry Pi: BME280 I2C w Domoticz

BME280 jest czujnikiem mierzącym temperaturę,wilgotność oraz ciśnienie. Jego rozmiar pozwala na schowanie go czyniąc go praktycznie niezauważalnym. Dzięki czemu w łatwy sposób w oparciu o ten czujnik można zbudować pokojową stacje pogodową.

Wymagania:
Raspberry Pi z zainstalowanym Rasbianem
BME280 (polecam wersje z jednym otworem)

1.Sprawdź czy masz domyślnie włączoną magistrale I2C. W tym celu połącz się z mikrokomputerem a następnie wprowadź polecenie:

 sudo raspi-config 

Zostanie uruchomione okno z konfiguratorem. Przejdź do opcji oznaczonej jako „5 Interfacing Options„, następnie wybierz „P5 I2C„. Wyskoczy okno z zapytaniem czy chcesz uruchomić magistrale. Wybierz opcje „Yes”. W momencie, kiedy magistrala jest już aktywna otrzymasz komunikat o tym że jest już włączona. W przeciwnym wypadku zostaniesz poproszony o restart systemu w celu aktywacji magistrali I2C.

2. Wyłącz Rasspberry Pi oraz podłącz czujnik BME280.

 sudo shutdown 

Oznaczenia portów do których należy podłączyć czujnik:

  • Rozpiska GPIO dla Raspberry Pi Zero W/WH
  • Rozpiska GPIO dla Raspberry Pi 3 model B/B+

Podłącz czujnik do odpowiednich portów wejścia/wyjścia:

VCC – Do portu z napięciem 3.3V na wyjściu
GND – Do portu oznaczonym jako masa.
SCL – Do portu oznaczonego jako SCL ( w przypadku RPi 3 B/B+ jest to GPIO3)
SDA – Do portu oznaczonego jako SDA ( w przypadku RPi 3 B/B+ jest to GPIO2)

3. Dodaj czujnik w Domoticz.
Kliknij na  zakładkę Konfiguracja, wybierz Sprzęt. W panelu na dole nadaj mu nazwę oraz wybierz typ „I2C sensors„.  Następnie wybierz podtyp „I2C sensor BME280 Temp+Hum+Baro”. Kliknij dodaj.

4. Sprawdź czy czujnik został poprawnie wykryty.
Przejdź do zakładki Konfiguracja a następnie wybierz Urządzenia. Czujnik powinien pojawić się na liście. Dodaj go do listy używanych klikając na zieloną strzałkę. Wyskoczy okienko z prośbą o nadanie mu odpowiedniej nazwy (czujnik będzie widoczny w Domoticz pod taką nazwą).

W przypadku kiedy sensor nie pojawi się na liście zalecane jest ponowne uruchomienie Raspberry Pi.

 sudo reboot now

Przykładowy wykres temperatury oraz wilgotności zbudowany na podstawie danych odczytanych przez czujnik BME280. Wykres ciśnienie domyślnie jest budowany w osobnym wykresie.

[EDIT 14.3.2019] Aktualna wersja stabilna Domoticz oznaczona jako V4.97000 zawiera błąd w którym wilgotność jest źle odczytywana. Problem został naprawiony w wydaniach beta. Aktualizacje można wykonać poprzez ustawienie kanału beta w zakładce Aktualizacje oprogramowania (dostępna w menu Ustawienia). Pamiętaj o zapisaniu ustawień. Pozostało już tylko kliknąć w menu Ustawienia na Aktualizuj Domoticz.

[EDIT 10.6.2019] Problem już nie występuje w najnowszej wersji stabilnej V4.10717.

 

You May Also Like

Avatar photo

About the Author: Krystian Kozak

Pasjonat rozwiązać Open Source zorientowanych na systemy wbudowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *