Raspberry Pi: BME280 I2C w Domoticz

BME280 jest czujnikiem mierzącym temperaturę,wilgotność oraz ciśnienie. Jego rozmiar pozwala na schowanie go czyniąc go praktycznie niezauważalnym. Dzięki czemu w łatwy sposób w oparciu o ten czujnik można zbudować pokojową stacje pogodową.

Wymagania:
Raspberry Pi z zainstalowanym Rasbianem
BME280 (polecam wersje z jednym otworem)

1.Sprawdź czy masz domyślnie włączoną magistrale I2C. W tym celu połącz się z mikrokomputerem a następnie wprowadź polecenie:

 sudo raspi-config 

Zostanie uruchomione okno z konfiguratorem. Przejdź do opcji oznaczonej jako „5 Interfacing Options„, następnie wybierz „P5 I2C„. Wyskoczy okno z zapytaniem czy chcesz uruchomić magistrale. Wybierz opcje „Yes”. W momencie, kiedy magistrala jest już aktywna otrzymasz komunikat o tym że jest już włączona. W przeciwnym wypadku zostaniesz poproszony o restart systemu w celu aktywacji magistrali I2C.

2. Wyłącz Rasspberry Pi oraz podłącz czujnik BME280.

 sudo shutdown 

Oznaczenia portów do których należy podłączyć czujnik:

  • Rozpiska GPIO dla Raspberry Pi Zero W/WH
  • Rozpiska GPIO dla Raspberry Pi 3 model B/B+

Podłącz czujnik do odpowiednich portów wejścia/wyjścia:

VCC – Do portu z napięciem 3.3V na wyjściu
GND – Do portu oznaczonym jako masa.
SCL – Do portu oznaczonego jako SCL ( w przypadku RPi 3 B/B+ jest to GPIO3)
SDA – Do portu oznaczonego jako SDA ( w przypadku RPi 3 B/B+ jest to GPIO2)

3. Dodaj czujnik w Domoticz.
Kliknij na  zakładkę Konfiguracja, wybierz Sprzęt. W panelu na dole nadaj mu nazwę oraz wybierz typ „I2C sensors„.  Następnie wybierz podtyp „I2C sensor BME280 Temp+Hum+Baro”. Kliknij dodaj.

4. Sprawdź czy czujnik został poprawnie wykryty.
Przejdź do zakładki Konfiguracja a następnie wybierz Urządzenia. Czujnik powinien pojawić się na liście. Dodaj go do listy używanych klikając na zieloną strzałkę. Wyskoczy okienko z prośbą o nadanie mu odpowiedniej nazwy (czujnik będzie widoczny w Domoticz pod taką nazwą).

Przykładowy wykres temperatury oraz wilgotności zbudowany na podstawie danych odczytanych przez czujnik BME280. Wykres ciśnienie domyślnie jest budowany w osobnym wykresie.

[EDIT 14.3.2019] Aktualna wersja stabilna Domoticz oznaczona jako V4.97000 zawiera błąd w którym wilgotność jest źle odczytywana. Problem został naprawiony w wydaniach beta. Aktualizacje można wykonać poprzez ustawienie kanału beta w zakładce Aktualizacje oprogramowania (dostępna w menu Ustawienia). Pamiętaj o zapisaniu ustawień. Pozostało już tylko kliknąć w menu Ustawienia na Aktualizuj Domoticz.

[EDIT 10.6.2019] Problem już nie występuje w najnowszej wersji stabilnej V4.10717.

 

You May Also Like

Avatar

About the Author: Krystian Kozak

Pasjonat rozwiązać Open Source zorientowanych na systemy wbudowane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *