Lenovo Y510P: Rozbudowa pamięci RAM

Zapotrzebowanie aplikacji na pamięć RAM nadal rośnie, spowodowane jest to głównie brakiem odpowiedniej optymalizacji. Co zmusiło mnie do rozbudowy RAMu o kolejną kość.

Aktualnie optymalna ilość pamięci RAM niezbędnej do swobodnej pracy komputera z odpalaną przeglądarką i „kilkoma” kartami wynosi 8 GB. Sam system wraz z „niezbędnymi” aplikacjami uruchomionymi w tle potrzebuje z reguły ponad 3 GB. Dlatego postanowiłem dołożyć drugą kość pamięci rozbudowując ją o 8 GB.

Ilość pamięci RAM można określić za pomocą menadżera systemowego wbudowanego w system. Aby sprawdzić dokładniejsze parametry pamięci należy wykorzystać oprogramowanie do identyfikacji sprzętu np. popularna AIDA lub w pełni darmowy HWiNFO. Dzięki takiemu oprogramowaniu można określić jakim rodzajem pamięci dysponujemy oraz jakie parametry wspomniana pamięć oferuje. Z reguły program pokazuje takie parametry jak: timingi, opóźnienie, częstotliwość czy ilość slotów znajdujących się na płycie głównej.

W moim przypadku było to 4 GB pamięci DDR3L o częstotliwości 1600 MHz oraz napięciu 1.35 V. Z racji tego iż komputer posiada tylko dwa sloty postanowiłem zamontować kość o rozmiarze 8 GB co łącznie daje 12 GB. Aby kości ze sobą współpracowały powinny oferować podobne parametry, a najlepiej identyczne. W przypadku kiedy jedna z kości będzie dysponowała gorszymi parametrami, wartości tej „lepszej” zostaną zrównane z tą wolniejszą.

Wymianę pamięci należy rozpocząć od wyjęcia baterii oraz odkręcenia śrubek oznaczonych na zielono. Warto uważać na śrubki mieszczące się koło zawiasów, gdyż bardzo łatwo jest wyrwać gwint.

Następnie należy delikatnie wypiąć pokrywę z zatrzasków znajdujących się koło nóżek. Potem pokrywa powinna zejść bez problemów.

Naszym oczom ukazuje się bank pamięci. Jest on zabezpieczony zatrzaskami, które należy zwolnić poprzez rozsunięcie ich lekko na bok. Aby zamontować kość należy wcisnąć ją we slot a zatrzaski same powinny się zabezpieczyć.

Po uruchomieniu systemu odczułem wzrost responsywności ze względu na tryb Dual-Channel oraz nareszcie mogłem uruchomić tyle kart ile potrzebowałem korzystając w międzyczasie z programów znajdujących się na drugim monitorze.

You May Also Like

Avatar photo

About the Author: Krystian Kozak

Pasjonat rozwiązać Open Source zorientowanych na systemy wbudowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *