Lenovo Y510P: Serwis zewnętrznej karty graficznej

Laptop posiada dodatkową kartę graficzną, której to temperatura nieco odbiegała od podstawowej. Więc nastał czas na zajrzenie do środka…

Niektóre laptopy marki Lenovo posiadają kieszeń Ultrabay, która pozwala na podłączenie dodatkowych peryferii. Do tej zatoki można podłączyć napęd,dysk czy w niektórych komputerach serii ThinkPad dodatkową baterię. W tym przypadku jest to dodatkowa karta graficzna, identyczna jak ta której rdzeń jest przylutowany do płyty głównej.

Daje to możliwość pracy w trybie SLI. W Lenovo Y510P występował również GeForce GT 750M, lecz różniły się one prawdopodobnie tylko i wyłącznie taktowaniem.

Proces konserwacji oraz modernizacji tego komputera rozpocząłem od wykonania benchmarków w celu określenia jego wydajności. Podczas przeprowadzania testów za pomocą programu 3DMark, benchmark Fire Strike wykazał że temperatura karty graficznej znajdującej się w zatoce Ultrabay była wyższa o co najmniej 10 °C w stosunku do tej znajdującej się na płycie głównej. Dlatego postanowiłem ten element rozebrać, wyczyścić oraz przeprowadzić re-aplikacje pasty termoprzewodzącej.

Po zdjęciu obudowy karta graficzna przedstawia się następująco:

Karta wydaje się niczym nie odbiegać od standardowych kart graficznych poza budową chłodzenia. Wentylator zasysa powietrze, a następnie „przedmuchuję” radiator który jest połączony ciepłowodem z głównym odbiornikiem ciepła.

Po zdjęciu chłodzenia na pierwszym planie widnieje jeden wielki glut:

Takie nałożenie pasty chyba jest charakterystyczne dla komputerów Lenovo…

Przeprowadziłem wymianę pasty termoprzewodzącej, w tym celu nałożyłem pastę Artic Cooling MX-4. Całość złożyłem a następnie zabrałem się za przeprowadzeniem testów. Temperatury spadły z około 85°C do 73°C.  Przy okazji wyczyściłem wentylator, lecz nie był on tak zanieczyszczony z racji tego iż dodatkowa karta graficzna częściej leży w plecaku niż w zatoce Ultrabay. Spowodowane jest to większym poborem prądu, niż w przypadku kiedy komputer pracował by na zintegrowanej karcie graficznej. W przypadku, kiedy wspomniana grafika znajduję się w zatoce zintegrowana karta Intela HD 4600 jest nieaktywna. Co oznacza że technologia NVIDIA Optimus nie działa.

You May Also Like

Avatar photo

About the Author: Krystian Kozak

Pasjonat rozwiązać Open Source zorientowanych na systemy wbudowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *